Hasta Karyolası Nasıl Seçilir?

Hasta, cerrahi müdahalenin ardından dinlenmesi gereken süreçte kan dolaşımını yavaşlatan hareketsiz koltuklardan ve de ortopedik olmayan yataklardan uzak durmalıdır. Bu nedenle hastanın konforlu bir tedavi sürecinden geçmeleri için tasarlanmış olan hasta karyolaları tercih edilmelidir.

Hastanın istirahat süresi dikkate alınmalı ve karyola seçimi için hastanın ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. Hastanın baş ve ayak kısımlarının açılı olarak kaldırılması yeterli ise İki Motorlu Hasta Karyolaları tercih edilmelidir. İki motorlu hasta karyolaları kendi içerisinde manuel ve motorlu olmak üzere ikiye ayrılır. Manuel hasta karyolaları fiyat açısından daha uygundur ve motorlu karyolalardan ayrılan özelliği el ile hasta karyolasının açısının ayarlanmasıdır. Bu açıyı ayarlamak için hasta karyolasının altında bulunan kollar hareket ettirilir. Böylelikle hasta karyolasının baş ve ayak ızgaralıkları hastanın oturuş ve yatış pozisyonlarına göre ayarlanır. Manuel karyolalar elektriksiz çalışırken motorlu karyolalar elektrik ile çalışır. İki motorlu karyolalarda, karyola açısı hastanın da ulaşabileceği bir el kumandası yardımı ile ayarlanır.

İki motorlu manuel hasta karyolaları da iki çeşittir;

1.Sadece baş kısmını hareket ettiren- Tek ayarlı manuel hasta karyolası,

2. Baş ve ayak kısmını hareket ettiren- Çift ayarlı manuel hasta karyolası,

Motorlu olan hasta karyolalarında ise böyle bir ayrım yoktur. İki motorlu olmalarından dolayı karyolalarda hem baş/sırt açısı hem de ayak/diz açısı ayarlanır. Hastaya refakat eden kişi uzaktayken dahi hasta kendi konumunu hızlı bir şekilde ayarlar.

İki motorlu hasta yataklarında sadece tasarım olarak farklılıklar vardır;

1.Yan korkulukları alüminyumdan yapılan ekonomik hasta yatakları,

2.Sadece yan korkulukları ABS olan hasta yatakları,

3. Full ABS, yani başlıkları ve yan korkulukları plastik malzemeden üretilmiş ve de daha şık bir görüntüye sahip olan hastane tipi hasta yataklarıdır.

İki motorlu hasta karyolalarının taşıma kapasitesi genellikle 200 kg olur. Hasta karyolaların uzunlukları ise 190 cm’den başlar ve 206,5 cm’e kadar çıkar. Hastanın uzunluğu ve kilosu yatak seçiminde önemli bir husustur.  İki motorlu hasta karyolalarının uzunlukları bilinmeli ve bu doğrultuda hasta karyolası seçilmelidir.

Üç motorlu hasta karyolaları, baş/sırt, ayak/diz açılarını ayarlamanın yanı sıra hasta yatağının yerden yüksekliğini 51-79 cm arasında ayarlamak için kullanılan bir karyola modelidir.  Genellikle Full ABS malzemeden üretilir ve iki motorlu hasta yatakları gibi üç motorlu hasta yataklarında da bir el kumandası bulunur. Üç motorlu hasta yataklarının 300 kg taşıma kapasitesi vardır. Bu sayede hastanın kilosu göz önünde bulundurulduğunda full ABS üç motorlu hasta karyolası rahatlıkla ve güvenle seçilebilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+